بنا به نتایج یك تحقیق كه در دانشگاه نوشاتل سوئیس روز پنج شنبه منتشر شد، جنس نر ماهی های لجن خوار كه از انگل های ماهی های بزرگتر تغذیه می كنند از "مشتریان" در برابر گازگرفتگی ماده ها دفاع می كند.
بر اساس این تحقیق ماهی های لجن خوار با نام علمی لابروئید دیمیدیاتوس كه حدود ده سانتیمتر طول دارند، دارای ایستگاههای شستشوی ماهی های بزرگ در صخره های مرجانی هستند.
ردوان بشاری كه این تحقیق را انجام داده است مشاهده كرد كه وقتی ماده ها به طرف ماهی های بزرگتر حمله می كنند تا آنها را گاز بگیرند ماهی های نر مانع از این كار می شوند و رفتار انها را اصلاح می كنند.
بدین ترتیب نرها با تشویق ماده ها به بسنده كردن به خوردن انگل ها، باعث می شوند تا ماهی های بزرگتر انها را ترك نكنند و بدین ترتیب پس از خوردن انگل ها، نرها خود را آماده خوردن مخاط روی بدن ماهی های بزرگتر می كنند. بدین ترتیب این نرها هستند كه قانونگذاری می كنند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از ژنو، این محقق سوئیسی كه تحقیق خود را با همكاری محققان انگلیسی و استرالیایی انجام داده است، گفت در نهایت این اولین باری است كه اینگونه رفتارها در نزد حیوانات به خصوص ماهی ها رمز گشایی می شود.
منبع:واحد مرکزی خبر

نوشته شده در تاریخ جمعه 18 دی 1388    | توسط: shilat 88    | طبقه بندی: اخبار شیلات،     |
نظرات()