ایسنا: رسانه‌های ژاپن اعلام کردند صیادان این کشور موفق شدند، یک ماهی تن با وزن 233 کیلوگرم را صید کرده و در یک حراجی با مبلغ بیش از 170 هزار دلار به فروش برسانند.

یکی از روزنامه‌های ژاپن نوشت: ماهیگیران با صید یک ماهی تن غول‌پیکر با وزن 233 کیلوگرم رکورد جدیدی را برای خود را در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رساندند. همچنین این ماهی غول‌پیکر روز گذشته با قیمت استثنایی 16 میلیون و 300 هزار ین، معادل 177 هزار دلار در یک حراجی به فروش رسید.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در سال 2001 میلادی نیز ماهیگیران یک ماهی تن را با وزن 200 کیلوگرم صید کردند که البته در آن زمان به مبلغ 20 میلیون و 200 هزار ین، معادل 220 هزار دلار به فروش رسید، اما بر اساس اعلام رسانه‌های ژاپن مهم وزن غیر‌عادی و غول‌پیکر بودن این ماهی تن است، نه قیمت فروش آن.

گفتنی است، ماهی تن ماده اصلی در تهیه «سوشی» که غذای مورد علاقه ژاپنی‌ها و هنگ‌کنگی‌هاست، به شمار می‌رود و به همین دلیل سالانه هزاران تن از این نوع ماهی‌ از آب‌های ژاپن و چین صید می‌شود. به گونه‌ای که نسل این آبزی در معرض خطر قرار گرفته است.

همچنین در اکثر موارد هم هر دو کشور چین و به ویژه ژاپن 40 درصد از صید ماهی تن را به کشورهایی همچون اندونزی و مکزیک صادر می‌کنند. بر اساس آمارهای بین‌المللی 80 درصد ژاپنی‌ها تنها غذاهای دریایی مصرف می‌کنند. از طرفی پس از جنگ جهانی دوم دومین چرخه اقتصادی این کشور توسعه یافته در آسیا از طریق صادرات محصولات دریایی است.

کمیسیون بین‌المللی حفاظت از ماهی‌های تن اقیانوس اطلس در ماه نوامبر سال گذشته میلادی نسبت به افزایش صید این ماهی توسط ماهیگیران ابراز نگرانی کرده که طی گزارشی این موضوع را مطرح کرد که افزایش یک سومی یا 13 هزار و 500 تنی صید این نوع ماهی به شدت نسل این آبزی را در معرض خطر انقراض قرار داده است و دولت ژاپن و دپارتمان محیط زیست دریایی این کشور باید برای حفظ نسل این ماهی‌ها اقداماتی را صورت دهد

نوشته شده در تاریخ جمعه 18 دی 1388    | توسط: shilat 88    | طبقه بندی: اخبار شیلات،     |
نظرات()